Tarihi Mycale Savaşı Bizim Bölgemizde Mi Oldu ?

0
Tarihi Mycale Savaşı Bizim Bölgemizde Mi Oldu

Büyük bir çoğunluğunuz 300 Spartalı filmini seyretmişsinizdir. Filmin Kuşadası ile ne alakası var diye sorarsanız. Var.
Anlatayım.
O filmde gördüğünüz insan kılığında betimlenmiş acayip görünüşlü bir Pers İmparatoru var, Kserkes adında. İşte bu Kserkes’in ve Perslerin Anadolu’yu terk etmesine neden olan ve Helenlerin tarihte ilk defa birlik oluşturduğu savaş bizim bölgemizde yapılmış.
Adı, Mycale Savaşı.
Bundan tam 2497 yıl önce 27 Ağustos günü olmuş savaş.
Şu an Kalamaki’nin en batı ucunda yer alan Dipburun bölgesi ile Söke’nin Atburgazı köyü arasındaki bölgede meydana gelmiş. Kapsamlı araştırmasını Kuşadası Yerel Tarih Dergisi’nde yayınlayacağız.

Savaşta binlerce insan ölmüş. Mycale neresi mi?

Dilek Yarımadasının en yüksek tepesi olan bugün bizim Samsun Dağı dediğimiz dağın adı antik dönemde Mycale’dir. Kelime olarak antik dönemde iki farklı anlamı vardır. Birincisi, Anadolu akarsularının tanrısı kabul edilen Maindros’un kızının adıdır. Yani Menderes’in kızının adı. İkincisi ise pagan inanışında ve bazı Latin kaynaklarında “Ay’ın geceleyin büyücüler tarafından yer yüzüne indirildiği yer” olmasıdır. Gerçekten de yaz akşamlarının birinde, bir dolunay akşamında Kuşadası’ndan Dilek Yarımadası’na doğru baktığınızda, dolunayın adeta dağların zirvelerine oturduğunu, dolunay ışığının körfezde nasıl mucizevî yakamoz parıltıları oluşturduğunu görebilirsiniz. Bana göre de dünya yüzünde ay ışığının bu kadar büyülü bir görüntü oluşturduğu başka yer yoktur.

İllüstrasyon Mycale Savaşını göstermektedir.

Kaynak : Kuşadası Kuyeta Sedat Onar

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin