Şirince Köyü

0
Şirince Köyü

Şirince köyü hakkında : Efes yakınlarındaki eski bir köy olan Şirince Köyü, 600 nüfusu barındırıyor. İzmir ilinde Selçuk’un 8 km doğusundadır. Selçuk ilçesinden, etkileyici bir yol, güzel dağlara, yeşil kırsal tarafından cennet manzarası gibi görülür. Şeftali bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağlarıyla çevrili tepelerde yer alan Şirince, Türkiye’nin en güzel Ege kıyı köylerinden biri olarak bilinir.

şirince köyü 4

Şirince köyü gezilecek yerler :

Şirince Köyü’ne girdikten sonra solda bulunan cazip yapı Artemis olarak bilinir.Şirince köyün’de restoranlarda, köyün en güzel manzarası eşliğinde, ağızda sulayan yerli yiyecek ve şarapların tadına çıkarabilirsiniz. Şirince evlerinin çoğunluğu, on dokuzuncu yüzyılda kabaca inşa edilmiştir ya da belki daha önce köyün çoğunlukla bir Rum köyü olduğu zamanlarda kurulmuştur. Bu günlerde, birçoğu restorasyon için işletildi ve gecelemek isteyen misafirler için emeklilik evlerine dönüştürüldü. Oldukça Arnavut kaldırımlı sokakları çevreleyen güzel dükkanlar, bazı konuk evleri, açık pazarı ve birkaç restoran olacak. Köy ekonomisinde turizm artarken, tarım hala ana faaliyet alanı olarak kalmaktadır. Köylüler, zeytinyağı üretir ve ülkede bulunan en güzel şeftali sayısını arttırmak için çalışırlar.

şirince köyü 1

Şirince’de ne yapilir : Şirince köyü’nün doğal güzellikleri nedeniyle, gittikçe daha fazla ziyaretçi güzel yeri ziyaret etmek için her yıl daha çok popüler yerler arasında. Aşağıda, bu köyün gerçekten nasıl popüler hale geldiğini aydınlatacak bazı faydalı bilgiler bulunmaktadır. Zengin ve başarılı şarap üretimi nedeniyle Şirince’nin en çok rağbet gördüğü şaraptır. Bu köyün etrafında, ürettikleri meyve ve üzüm şaraplarının tadına bakabileceğiniz birkaç şarap evi göreceksiniz.

şirince köyü 3

Şirince nasıl gidilir ? Köyü görmek için, köyü ziyaret etmeyi içeren bir tura katılmanız gerekir. Güzel Şirince Köyü turu, sizi sakınlığı ve doğasında güzel bir gün geçirebilirsiniz. Köyün otantik atmosferinin tadını çıkararak, yerel şarap evlerinde meyve şaraplarının tadını bakabilirsiniz veya el yapımı dantel, kıyafetler, nakış gibi farklı el yapımı yerel el sanatlarını izlemek için zaman harcamanız yoluyla bunu yapabilirsiniz.Şirince’de ne yenir ? Gözleme olarak bilinen  lezzetli lezzetli  gözlemelerin tadını çıkara bilirsiniz yada sabah köy kahvaltısı kaçırmayın derim,Mazara eşliğindeki köy kahvaltısı harika oluyor.Bu şeylerin bir kısmını veya tamamını yapmak Şirince köyünü zamanını hatırlamaya değer.

şirince köyü 5

şirince köyü 6

Kuşadası Şirince arası kaç kilometre : 36 dk. (26,1 km) D515 üzerinden

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin