Özlem Kuşadası

0
Özlem Kuşadası 2
Özlem Kuşadası 2

Özlem Kuşadası

Kuşadası’nı anlatmak istiyorum , Kuşadası’nı anlatmak için cesaretim yok değil.Anlatacak,anlatabilicek cesaretim var.Kuşadası ve Kuşadası gibi sahil şeridindeki yerlerin anlatılması için cesaret gerekiyor.Gören gözleri pekiyi olmadığını gördiğü halde,bunu anlatacak yürekleri pek kuvvetli olmaya biliyor.İyi dese kendisine yalan olduğunu bilir,Kötü dese birilerine hoşuna gitmeyeceği için sosyal durumu yara alır.Kuşadası için söylenen o kadar çok sözler var ki,Kuşadası’nı anlatmaya bir şey kalmamış ama hangi Kuşadası için?Bu günkü Kuşadası’mı ? Dünkü Kuşadası’nın ?
Dünün Kuşadası’yla , bu günün Kuşadası arasındaki fark hayelleri süsler.Kuşadası rüyasının içinde olduğun için mi Kuşadası’nı seviyorsun ? Kuşadası’na özlem,Kuşadası dışındaki başka bir yer için geçerli değildir.Kuşadası’nın kendisi için geçerlidir.

Anlatan,anlatmış ama bu günkü Kuşadası değil anlattığı.Hep akıllarda olunmak istenilen Kuşadası’nı anlatır.Dünün Kuşadası’nı anlatan dillerin,bu günün Kuşadası’nı aynı anlattığı dünün Kuşadası güzellikte anlatabilin bir yürek bulabilirmiyiz?Kuşadası bir yaşam, Kuşadası bir felsefe kendine göre kent,anlatılması gereken değerleri taşıyan yer.Geçmişte taşıdığı değeri,bu güne teşınmış mı ? Bu günkü Kuşadası’na baktığımızda sokaktaki,sahildeki,balıkçı teknesindeki,dolmuşundaki,taksisindaki,dükkanındaki insanlara sorsan,nerede yaşiyorsun, ya da yaşadığın yer neresi diye sorsanız, Size cevapları nasıl olabiri.Belki bunlardan birisi,genellikle Kuşadası’ndan yaşadıklarını söylemecekler.
Kuşadası’ndayız diyecekler.Burası Kuşadası diye bilirler.Doğru söyleyorlar,çok sa doğru söylemdeler, herkesin görüşünde olan Kuşadası’ndalar.

Kuşadası’nda bulunuyorlar,Kuşadası’nda yaşıyorlar.Kuşadası’ndalar ama ruhunun neresindeler ? Kuşadası onlara isim verdi,şan verdi,Kuşadası onlara şöhret verdi.Peki Kuşadası için yaptıkları nelerdir ? Çok insanın gelmesi,çok binanın yapılması, çok ilke aşışverişlerin yapılması,Kuşadasın’nda bulunabilmenin kendilerince kullandıkları ayrımcılığı.Kuşadası’na kalan, kendim ismi denizi,Kuşadası’n silinmeyen kaybolmayan tek şey adı,

Kuşadası’nı idare eden büyüklerimiz tarafından,Avruba diyerek Kuşadası’na bir değer verilmak istenmiş.Verilen her değerin arkasında başka değerleriniz gitmiş,nedeni bilinmez gördü almanın,dışında kendi görgüle büyükmek istememenin hatası ne olabilirdi? Kağıtlarda yazılı,resimlerde saklı,baktığımız kaybolan değerler.Geri geririlmesini imkansız olduğunu biliyoruz da,O değerler kaybolurken gözlerimizi yumduğumuz gibi dilimizi kullanmakdık.

Yarın burayı isteyenler,oturabilecek koltukları için,gelecek Kuşadası’n daha iyi olacağım söyleyerek gelir.Gçen zaman içinde değişen bir şey olmayınca kaçan Kuşadası yakalanılmaz.Bir geleceğin resmini duvarlara asılu turarız.Suç bellidir,suçlu belli değildir.Kendisinin de hissesi olduğundan susmak,suskun kalmak kabulü.

Akşam güneşi deniz üstünde yakmaya başlamasındaki seyrin doyumsuzluğu hissetmek istediğinde kendini olmam gereken yerde bulursun.Sahildeyim mis gibi deniz kakusu,canım Kuşadası,Kuşadası’nın insanları güzel dersin de,yalnız denizi karşı söylersin.Geriye döndüğnde o söylediklerinden bir şey yoktur.Bilirsin,bilirsinde,Bilmezlikten gelmek istemezsin,Bu özlemleri.Geçmiş tarihin tek şahit’i olan denizidir,ona söyler,ona anlatırsın,dalgalarıyla temizler seni,döner gidersin akşam karanlığında,sabah bıraktığın yere.

özlem kuşadası 1
özlem kuşadası 1

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin