ÖLÜMSÜZLÜK OTU YILANCI BURNU’NDA MI YETİŞİYOR ?

0

Çocukluğumuzda Yılancı Burnu ismini duyunca burada bir “YILANCI” yaşamış imajı oluşurdu minicik beynimizde. Sanki yanında yılanlarıyla beraber yaşıyormuş sanırdık. Aslında hatalı da değil. İsmi “YILANCI” dan gelme. Sabredin.
Antik dönem haritalarında Yılancı Burnu’nun adı “Promunturium Ophiuchus” veya “Ophiucus Peninsulam” olarak işaretlenmiştir.
Ophiuchus kim veya nedir?
Ophiuchus, Apollon ile Teselya Kralı’nın kızı Coronis’in oğlunun adıdır.
Mitoloji bu ya… Apollon Coronis ile evliyken eşinin sadakatinden şüphelenir. Eşi Coronis’i takip etmek üzere bir karga görevlendirir. Kargaların renkleri o dönemlerde beyazdır. Karga Coronis’i takip eder ve Apollon’a eşinin sadık biri olmadığını iletir. Apollon da sinirlenir ve kargaları lanetler. Kargalar o gün bugündür simsiyahtır. Neyse, Apollon diğer taraftan Kuşadası’nın Ortygia’sında (Değirmendere) doğmuş olan kardeşi Artemis’ten karısı Coronis’i öldürmesini ister. Artemis de okla Coronis’i öldürür. Ancak Apollon pişman olur. Bu sefer diğer kardeşi Hermes’ten Coronis’in karnındaki bebeği kurtarmasını ister. Velhasıl Hermes bebeği kurtarır ve Ophiuchus adını verir. Ophiuchus’un ölüleri diriltme özelliği vardır. Zira bir gün kırda yürürken bir yılanın üzerine basarak ölümüne neden olmuştur. Ancak ölü yılana bakarken başka bir yılanın ağzında getirdiği bir ot parçasını ölü yılanın ağzına sokarak yeniden canlandırdığını görür. Aynı otu kullanarak ölenleri diriltmeye başlar. Bu durumu baş Tanrı Zeus kabul edemez ve bir yıldırım göndererek Ophiuchus’u öldürür.
Apollon oğlu Ophiuchus’un babası Zeus tarafından öldürülmesine isyan eder ve Zeus’a karşı gelir. Zeus da Apollon’u sakinleştirmek için Ophiuchus’u gökyüzüne takım yıldız olarak yerleştirir. Ophiuchus takım yıldızı günümüzde 13ncü burcu temsil eden yıldız kümesi olarak tarif edilir.
Devam edelim…
Yılanın sırrına sahip olarak ölümsüzlüğü keşfeden Ophiucus mitolojide “Yılancı” olarak tasvir edilir.
Günümüzde Yılancı Burnu’nun olduğu yerde antik dönemde Marathesium antik kenti bulunmaktaydı. Marathesiumlular bu yarımadaya Ophiuchus yani “Yılancı” demesinin ardında belki de bu ölümsüzlük otunun bu yarımadada yetişmesi vardır.
Biz Türkler de telaffuzu zor olan Ophiuchus Burnu demektense Türkçe karşılığı olan “Yılancı Burnu” demeyi yeğlemişiz.
Uzun oldu ancak kısaltarak bu kadarla meramımızı izah etmeye çalıştık. Kargaların renginin siyah olmasından tutun da Sağlığın sembolünün yılan olmasına kadar her şeyin bir izahı var.
Şimdi Yılancı burnunun isminin nereden geldiğini öğrendiniz. Turizm olanı parlatarak satmaya yarayan bacasız bir endüstri dalı. İster misiniz Belediyemiz bundan ilham alarak böyle yerlere turistlerin merakını giderici yabancı dilde tabelalar koyar da turistlerin burayı da gezmesini sağlar. Bekleyelim görelim.

KAYNAK : KUYETA Sedat Onar

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin