Milli Park Plajı Güzelçamlı

0

Milli Park Plajı Güzelçamlı Kuşadası

Milli Park Plajı Güzelçamlı , Kuşadası milli parkı Dilek yarım adası ya da büyük Menderes deltası olarak bilinir. Ege bölgesinde Kuşadası,Aydın ve Söke’yi kapsar.27.675 hektarlık bir araziyi kaplayan bu alanın yapısı kumlu, killi, yatık ve yüksek kıyı şekillerini içeren plajlarıyla ilgi çekici kıyı özelliklerine sahiptir.

Milli Park Plajı Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Milli park kuşadasına 28 kilometre Söke’ye 34 kilometre uzaklıktadır. Milli Park için bir kişi 2018 yılı giriş ücreti 5 TL olup, Bisikleti ile gidecek olanlar yine 5 TL ye giriş yapabiliyorlar. Motosiklet ile gidecek olanlar için giriş ücreti 10 TL olup, araba ile gidecek olanların ödeyeceği bedel ise 15 TL. Küçük minibüs ile gidecek olan toplu kafileler için 45 TL, büyük minibüs ile gidecek olanlar için giriş ücreti 70 TL. Otobüs ile giriş yapacak olan büyük gruplar için otobüs başı fiyatı ise 120 TL’ dir.

Milli Park Plajı Güzelçamlı Koyları

Bu Plajda Kalamaki koyları olarak 4 adet koy bulunur. Girişin ilk sağındaki koy olan İçmeler tamamen kumluk olduğundan dolayı en fazla rehaveti bu koy görür.Her koyda bulunduğu gibi duş,lavabo,Çeşme,giyinme kabinleri,piknik masaları,çocuk oyun parkı,engelli girişleri ve oturakları,restoran bulunmaktadır. Kıyı uzunluğu 310 metre olan bu koyun gerisi büyük bir ağaçlık ormandır.

Milli Park Plajı

Bir sonraki Kalamaki koyu kapı girişine 5 km uzaklıkta olan aydınlık koyudur. Bu koy yine çok kalabalık yarı kum yarı çakıllı bir plajı vardır. Yine diğer koydaki gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz her alan mevcuttur. Kapı girişine uzaklığı 9 kilometre olan Kavaklıburun Koyu ilk iki koya göre çok daha sakin fakat Denizi ve plajı tamamen taştır. Adını koyda bolca bulunan kavak ağaçlarından alır.

Milli Park Plajı Güzelçamlı Denizi Nasıl ?

Plajı çalış taşlarıyla dolu,Denizi yassı kayalardan oluşur. Bu yüzden ayağınızı kesicek ya da acıtacak bir yapıları yoktur. Yinede buraya gelirken daha güvenli ve keyifli bir zaman geçirebilmek amacıyla deniz ayakkabısıyla gelmeniz önerilmektedir. Giriş kapısına 11 kilometre uzunluğuyla en uzak koy olan Karasu koyu plaj ve deniz yapısı olarak Kavaklıburun koyuyla aynı özelliği taşır. Kısmen engebeli bir arazidir.Az miktarda kızılçam,bolca maki ve seyrel olarak da yaşlı Çınar ağaçlarına rastlamak mümkündür.

Kuşadası Milli Park Piknik Mangal

Milli park alanında mangal yakmak içeri çakmak,tüp ve benzeri ürünler sokmak kesinlikle yasaktır.Bu konuda bölgedeki jandarmalar çok sıkı güvenlik önlemleri almaktadırlar. Akşama doğru saat 17.00 civarı bölgede yaşayan yabani domuzlar plaja inerler. İnsanlara hiçbir zararı olmayan bu domuzlar zaman geçtikçe bölgedeki yoğunluğa oldukça alışmış ve yerlerini insanlarla paylaşmaktan rahatsızlık duymamaktadırlar.

Milli Park Plajı Güzelçamlı Doğası

Milli parka genel olarak sabahın erken saatlerinde gelip kapanış saati olan sekize kadar kalmayı tercih eden yerli halk burayı genelde aileleriyle gelip keyifli bir tatil yapmak için kullanıyorlar.Spor severlerinde doğayla iç içe olan en iyi tercihleridir. Dağ yürüyüşü,bisiklet turları yapmak için uygun bir arazidir. Bu parkın Denizi de mavi bayrakla ödüllendirilmiştir. Doğasını çok iyi korumayı başaran bu parkın içerisinde çeşitli hayvanlar görmek mümkündür. Doğa,huzur,sessizlik,deniz ve tüm bunların mükemmel uyumuyla tatil için mükemmel bir tercihtir.

 

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin