MAFİA MATCA KUŞADASI

0

Bu Mafya Kuşadası’nın son dönemlerindeki rant kavgasına damga vuran mafya değil… Zira tarihi dönem içerisinde Kuşadası’na Mafya’dan ziyade MATCA damga vurmuş…
Mafya’nın doğum yeri nasıl Sicilya ise, Mafya kelimesine eş anlamlı olan MATCA’nın doğum yeri de Kuşadası’dır.
Nasıl mı?
Anlatalım.
13ncü yüzyılda Sicilya’da Fransa destekli Anjou Hanedanlığı vardır. Başında da Fransız Anjou’lu Charles denen bir zat vardır. Sicilya halkı durumdan memnun değildir. Ayaklanırlar ve savaşmaya başlarlar. 30 Mart 1282 tarihinde Sicilya adasındaki İtalyanlar adada ne kadar Fransız varsa topluca katlederler. Bu katliama bir parola bulurlar: İtalyancası “Morte Ai Francesi Italia Anhela” yani “Fransızları Öldürmede İtalyanların Arzusu” anlamına gelen bir paroladır bu. İtalyanca kelimenin baş harfleri alınarak kısaca MAFİA kullanılmaya başlar. O günden sonra MAFİA kelimesi tüm İtalyanlarca benimsenir.
Fransızlar Sicilya’daki ayaklanmayı bastırmak için hazırlık yapar. Karşılık olarak Fransızların Sicilya’da büyük bir katliam yapacağından korkan Sicilyalılar da çaresizce Aragon Kralı(İspanya) Peter III’den yardım ister.
Aragon Kralı’da Almagavars denen paralı askerlerden bir ordu kurarak Sicilya’ya gelir ve Sicilyalılara yardım eder. Sicilya bağımsızlığına kavuşur.

İşte bu paralı askerlerin başında Roger de Flor denen bir lider vardır. Roger de Flor ve askerleri Sicilya’dan sonra Bizans İmparatoru ile anlaşarak İmparatora ülkesindeki ayaklanmaları bastırması için yardıma gelirler.
İstanbul’dan başlayarak ayaklanmaları bastıra bastıra aşağıya doğru inmeye başlarlar. Kuşadası’na kadar gelirler. O tarihte Kuşadası merkezinde bir kaç evden oluşan minicik bir köy vardır. Esas yerleşim bizim Kadı Kalesi dediğimiz Anaia’dadır.
Buradaki Bizans Kalesinde etrafı Menteşe Beyliğine bağlı Türk Kabileleri tarafından kuşatılmıştır. Bizans Komutanına Roger de Flor yardım etmeye karar verir. Menteşe Beyliği Türkleri ile Roger de Flor’un paralı askerleri arasında 15 Ağustos 1304 tarihinde Karaova bölgesinde müthiş bir savaş olur. 3000 Türk askeri katledilir. Tarihi kayıtlarda bu savaşa ANEA SAVAŞI denir. Bu olayı Ramon Muntaner kayıtlarında net olarak anlatır. Daha sonraki yıllarda bazı İspanyol tarihçiler MAFİA’dan esinlenerek bu savaşın MATCA “Morte Ai Turchi Catalani Anhela” yani Katalanların Türk Öldürme Arzusu’na dönüştüğünü ifade eder.
Yani MATCA’nın doğum yeri Kuşadası’dır. Anlamı bizim için çok kötü ve iğrençtir. Ancak literatüre MATCA olarak girer.
MAFİA’dan MATCA’ya nasıl gelinmiş ve ilgisi var mıymış?

Tablo Roger de Flor’u at üzerinde Bizans İmparatoru II.Andronikos Palaiologos’un önünden geçerken betimlenmiştir.

Kaynak: Sedat Onar

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin