Kuşadası’nda İlk Banka Soygunu

0
Kuşadası'nda İlk Banka Soygunu

Sakın ha, kovboy filmlerindeki gibi elinde tabanca veznedarı karşısına alıp paraları çantaya koy akışında bir soygun değil…
Tam Ada işi…
Argoda karambol denen cinsten bir soygun…
1976 yılı Kasım ayının 2’si Salı günüdür.
İnşaatlarda çalışan Denizlili Halil’in yoksulluk canına tak eder.
Akşam üstü bir meyhaneye gider, iyice alkol alır.
Ardından Doğan Sinemasına revan olur. Film soygun filmidir. Sarhoş kafayla kendi kendini iyice kurar; Kuşadası’ndaki ilk önüne çıkan bankayı soyacaktır.
Film biter, sinemadan dışarı çıkar; Halil’in filmi başlar.
Fotoğraftaki İş Bankası çıkar önüne. Gece saat 23.30 sularıdır. Sağa sola bile bakmaya gerek duymadan yerden bir kaldırım taşı alır ve bankanın camına fırlatır. Gecenin sessizliğinde büyük bir gürültü ile bankanın camı yere iner. Sarhoş Halil kırık camdan bankaya girer. Oysa cam kırılmasının gürültüsünden herkes ayaklanmıştır. Polise haber verilir. Polis anında bankaya gelir ve çevresini kuşatır. Teslim ol çağrısı yapılır, Halil umursamaz.
Bunun üzerine polis havaya ateş açar, Halil bir anda ayılır, aklı başına gelir, teslim olmaya karar verir.
Gecenin yarısında bankanın önü silah sesine gelen Adalılarla doludur. Karşılıklı bir çatışma çıksa Adalızade kabristanlığına müşteri çıkacaktır. Neyse beklendiği gibi olmaz, Halil teslim olur.
Halil, olaydan sonra tutuklanmış. Ondan sonra ne olmuş bilemiyoruz. Tahliye olduktan sonra büyük ihtimalle Kuşadası’na yerleşmiştir.
Kayıtlara göre bizim tespit edebildiğimiz Kuşadası’ndaki ilk banka soygunu bu. Yeşilçam melodramları gibi mutlu başlamış, mutlu bitmiş…
Fotoğraf Mustafa Adalı Saraç arşivi.
Mustafa Adalı Saraç’a teşekkürlerimizle.

Kaynak : Kuşadası Kuyeta Sedat Onar

 

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin