Kuşadası’nda Bilmeniz Gereken 10 Şey

1: Kuşadası’nın en güzel mazara seyir edebilecek yerlerden en iyi noktası Gazi beğendi tepesidir. Gazi beğendi tepesinden muhteşem Kuşadası manzarasını seyir edebilir, Gazi beğendi tepesi en çok beğenilen yerler arasındadır.

2: Kuşadası’nın en güzel plajı Kadınlar denizidir. Mavi bayraklı plaj temiz ve bakımlı,hafta sonları çok kalabalık olan Kadınlar denizi plajı yer bulmak için sabah erken saatlerde gitmeniz gerekiyor. Sadece kadınlara özel bir plaj değildir, herkese açık bir plajdır.

3: Kuşadası Güvercinadası kalesi girişi ücretsizdir.Kuşadası çarşısında çok yakın ve en çok gezip görülecek yerler arasında.Kuşadası günübirlik tekne turu hareket noktasıdır, Güvercinadası bağlantı yolu vardır.Adaya gidiş için tekne gerek yoktur,yürüyerek gidebilirsiniz bağlantı yolundan.

4: Kuşadası barlarına Damsız girilmez.Mutlaka yanınızda bayan arkadaşınız olması gerekir. Kuşadası barların kapı önünde yazılan ( Damsız ) ne demek diye sormayınız.

5: Kuşadası’nda mutlaka Milli park tekne turu aktivitesine katılınız.Kuşadası günübirlik teknede çok eğleneceksiniz, mavi ile yeşilin muhteşem mazarasında tekne turu yapmak çok keyif verici.Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen aktiviteler arasında tekne turu ilk sıradadır.

6: Balık sevenler için şeçim Kuşadası balık halide bululan restoranları tercih etmelidir.Taze ve lezzetli balıkları balık halinden alıp restoranlarda pişirme hizmeti alınabilinir.Kuşadası balık hali çevresinde bir çok güzel restoranlar bulunur.

7: Kuşadası kaz dağlarından gelen hava akımı sebebi ile temiz okjisen oranı turizm beldeleri aradında en iyi olduğunu ölçünlerle kanıtlanmıştır.Bu sebeble son 10 yılda büyük nüfüs artışı yapmış olduğunu biliyormusunuz.

8: Kuşadası Aydın iline bağlı bir ilçedir. Kuşadası İzmir’e 95 km Aydın’na ise 72 km uzaklıktadır.Kuşadası İzmir’e bağlı olan bir ilçe değildir.Kuşadası’na tatil için tercih mayıs ve ekim ayları arasında yaz turizmini sevenler tarafından ziyaret edilmektedir.

9: Kuşadası’nda ingilizce bilmek gerekir,yurt dişindan yaz sezonunda gelen yabancı turistler ile konuşmak isteyenler ingilizce konuşmak zorundadır.Bilmek zorunda değilsiniz tabi eğer konuşmak isteyenler için bunu bilgi olarak yazdım.

10: Kuşadası’nın inanılan bir  efsanesi var.Dillerden düşmemektedir, efsaneye göre Kuşadası merkez çarşısından gezipte, kale kapısında bululan çeşmeden su içenlerin bir daha Kuşadası’ndan ayrılamayacaklarını diye söylenir.Kuşadası’nda ayrılsanız bile geri dönüş yapacaklarından emin bir şekinde geri dönüş yapılmakta diye inanılır.

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin