Kuşadası Tarihindeki Herkese Minnet Duyalım

0
Kuşadası Tarihindeki Herkese Minnet Duyalım

Elleri cebinde aylakça ıslık çalana bile, güneşin batışını kaykılarak seyredene bile, yağan yağmuru evinin penceresinden seyredene bile minnet duyalım.
Çünkü…
Pek çoğumuz sorumluluktan kaçarken, elini taşın altına koyma cesareti gösteren insanlara da daha fazla minnet duyalım.
Halit Şakar ağabey de bunlardan biri…
Kuşadası esnaf ve sanatkârları Kuşadası’nın Türkler tarafından fethedilmesinden bu yana kentimizde köklü bir esnaf/sanatkâr geleneği oluşturmuş. Ahilik sistemi uzun yıllar buradaki esnaf ve sanatkârların tarafından bire bir uygulanmış. Eski kayıtlar bunu söylüyor.
Ahilik geleneğinin meşhur: “Elini açık tut, Sofranı açık tut, Kapını açık tut, Gözünü bağlı tut, Dilini bağlı tut, Belini bağlı tut” ilçemiz esnaf ve sanatkârlarının ana düsturu imiş.
Kuşadası Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı el değiştirmiş. Bir nev’i nöbet değişimi. Alınan bayrağı bir üst mertebeye taşımak, ilçemizde hem esnaf/sanatkârların hem de halkın çıkarlarını korumak bu nöbetin ana parolası olmalı.
Uzun yıllar bu odanın başkanlığını yapmış bir büyüğümüz Halit Şakar ağabeyimiz artık aksakallı statüsünde nöbeti devralanlara destek olacak, nöbeti devralanlar ise Halit ağabeye minnet ve şükranla yaklaşacak. İlçemizi, esnafımızı, sanatkârımızı güzel yapacak olan da budur.
Büyük Atamız ne güzel demiş: “Mazide muktedirken bütün kuvveti ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.”
1974 yılının Temmuz ayına ait bir fotoğraf…
Halit ve Ziynet Şakar’ın düğün töreni…
Yıllar acımasızca geçmiş… Halit ağabeyin o simsiyah saçları artık bembeyaz.
Ben esnaf bir annenin oğlu olarak size minnet duyuyorum. Ziynet hanımla, çocuklarınız ve torunlarınızla güzel bir emeklilik yaşayın. Hak ettiniz.
Filiz Küçükyağcı arşivi.
Filiz Küçükyağcı’ya teşekkürlerimizle.

Kaynak : Kuşadası Kuyeta Sedat Onar

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin