Kuşadası Tarihi Yerler

0
kuşadası tarihi yerler

1: Kaleiçi Camii

kaleiçi camii tarihi

Kuşadası Tarihi yerler, Mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.Kervansaray’la aynı zamanda 17.yy. başlarında Öküz Mehmet Paşa tarafından yapırılmış,1830 yılında yenilenmiştir.Kare planlı olarak,kesme tastan yapılmıştır.Ana mekanın üstü on altı köseli kasnak üzerine oturtulmuş kubbe ile örtülüdür.
16 pencere vardır.Caminin cümle kapısı Osmanlı ağaç işçiliği geleneğinde,geometrik geçmelerden meydana gelir.Bu geçmelere,sedef,fildişi ve gümüş kakmalardan oluşmuştur.

 

2: Kaleiçi

kaleiçi tarihi 1

Kaleiçi ( Camii kabir maha.) Öküz Mehmet paşa tarafından 17.y.y.lın ilk çeyreğide yaptırılan şehri çevrelenyen surların içinde kalan düzlükteki arazide konumlanmıştır.Bir çok Osmanlı yerleşimde aynı adla pek çok benzer Kaleiçi yerleşim vardır.Kuşadası limanına çok yakın olmakla beraber,Kervansaray,Kaleiçi Camii,Kaleiçi Hamamı,Hükümet Konağı,Hastane,Cephanelik,Okul gibi bütün önemli Osmanlı dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında bu mahalle içine yapılmıştır.Kuşadası tarihi yerler arasında olan Kaleiçi yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

3: Kale Kapısı

kale kapısı tarihi yerler

Burası eskiden kentin en önemli giriş çıkış noktası olan güzey kapısıdır.Bugünde Kale kapısı olarak anılan yapı,kare planlı bir kule görünümündededir.Kale kapısı antındaki çeşme,Kuşadası’nda halen akar haldeki tek Osmanlı dönemi çeşmesidir.Çeşmenin yalakları Roma dönemi bir Lahit mezar ve mermer kemik kutusu mezar dır.Kitabesinde anlaşıldığı göre çeşme Emine Kadın Hayratıdır. ( 1807-1808 )

4: KervanSarayı

kervansaray kuşadası fotoğraf

Sadrazam Öküz Mehmet tarafından yaptırılan Kervansaray 1618 yılında dikdörkgen avlusu ve kalın ve yüksek duvarlarla çevrilmiştir.İki katlı ve geniş avlusu ve kapalı bir saraydır.Osmanlı mimarisi ve muhteşem görünüşü ile saray günümüzde restore edilerek Kuşadası belediye tarafından halka açık bir tarihi yer olan Kervansaray yerli ve yabancı turistler tarafında çok ziyaret edilmekte.

5: Güvecinada Kalesi

sadrazam öküz mehmet paşa

Bizanslılar döneminde önemli bir askeri üst görevini yapan güvercinada’nın Osmanlılar döneminde kalesi yenilenmiş bu günkü mimari şekili verilmiştir.Tarih boyunca adada bir çok kuş yuvasının olmasında dolayı Kuşadası olarak anılmaya başlamıştır,Kuşadası ismininde bu küçük adadan gelinmesiden bilinmektedir.Güvercinada’ya ulaşmak için betondan yapılmiş bir yol bulunmaktadır,yerli veya yabancı turistlerin denizin üzerinden yürüyerek bu küçük ada ve kaleye yapacakları tatli yolçulukları ayrı bir heyecan ve mutluluk vermektedir.Ayrıca kalenin ve doğasının güzelliğinin yanı sira Kuşadası şu an elinde tüm parçaları elinde olan uzun balinaya ait çok önemli bir iskelete sahiptir ve bu iskelet güvercinadasındaki kule kısmında bulunmakta.Kuşadası tarihi yerler arasında olan  güvercinadası yerli ve yabancı turistler en çok gezi ve tarih ziyaret ediliyor.

6: Güzelçamlı ve Tarihi yerleri

güzelçamlı tarihi yerler

Kuşadası’nda yer alan eski bir İon kenti olan 1924 Nüfus Mübadelesinden sonra SELANİK Türkleri’nin yerleştiği Güzelçamlı’da tarihe doymamak elde değil. Yunanlılardan, Perslere kadar birçok eski devleti barındıran Güzelçamlı, Dilek Yarımadası ve Samsun Dağlarının arasında kaldığı için verimli ve çok çeşitli bir toprak ve bitki örtüsüne sahiptir.

Zeus Mağarası ve içinde oluşan gölü muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Suyun maviliği ve mağara içindeki ışık oyunları inanılmaz. Ayrıca Güzelçamlı’da trekking, dağcılık ve yamaç paraşütü yapma olanağınızda var.

Zeus Mağarası

7: Kurşunlu Manastırı

Davutlar’a 10 km uzaklıkta yer alan Kurşunlu Manastırı’nın 11.yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiği güşünülüyor.
Hem saldırılardan korunmak, hem de eğitim hizmeti verildiği için Davutlar’ın arkasında kalan bir tepenin üzeribe kurulan manastır, körfezi kuşbakışı gören manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor.Dış duvarlarının bütünlüğünü kısmen koruduğu dini yapının tüm bölümleri halen daha ayrıntılı bir şekilde görülebiliyor.

kurşunlu Manastırı

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin