Kuşadası Tanıtım Yazısı

0
Kuşadası Tanıtım Yazısı

Kuşadası Aydın iline 72 km,İzmir’e ise sadece 95 km uzaklıkta olan bir tatil ve turizm merkezidir.85 bin nüfüsü ile ege denizinin en güzel kıyılarına sahiptir,Kuşadası kaz dağlarından gelen temiz hava akımı sayesinden okjisen oranı en yüksek yerlerden biri hatta bu anlamda didim’den sonra ikinci olduğu saplanmıştır.Kuşadası söyle bir temiz hava alip rahatlamak  ve gerçek tatil keyfini yaşamak için yerli veya yabancı bir çok insanın tercihi olmaktadır.

Kuşadası Tatil için Sebepler

Kuşadası yerli halkı tarafından sadece ada diyebilinir,buraya gelenlerde bir süre Kuşadası’ndan sadece ada diye bahsetmektedirler buda şehrin samimiyetinin insana geçtiğinin göstergesidir.Kuşadası esnafının turizmin şehri olan katkısının farkında olması bu yünde kendini geliştirmesini sağlamıştır.Genel veya turistlik amaçlı bir çok işletmeyle doludur Kuşadası sokakları,insanların sıcak kanlığı samimi yüzleri kent sokaklarında evlerin mimarisine bile yansımiştir.

Kuşadası tarih boyunca hep önemli bir yerleşim yeri ve liman şehri olmuştur.Yaklaşık 500 bin yıllık yerleşim tarihi olan Kuşadası bir çok medeniyete ev sahipliği yapmasının yani sira bir ticaret,kültür,dini merkez olarakta anılır bu özelliğini bu günlerede nisbetten korumaktadır.

deniz mazarası

Kuşadası’nın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmesede,Kuşadası çivarında yıllancı burnu denilen yerde Efes’e bağlı nepolis ismi ile nionlular tarafında kurulduğu sanılmaktadır,Hiç şüpesizki en önemli gelir kaynağı turizm olan Kuşadası tüm işletmeleri ile tamamen buna yönelik hizmet geliştirmiştir.

Dondurmacısında hediyelik eşya satan dükkanlarına kadar turizmin gelişmesi ve gelir elde edilmesi için turistlik amaçlı hareket etmektedir.Bu dükkanlarda burayı hatırlatmak için bir çok hediyelik eşya satılmakta.

Serinlemek için yöresel kıyafetli bir maraş dondurmasında bir maraş dondurmasını almak sadece bir dondurma yemek için değildir Kuşadası.Turizm Kuşadası’nın esnafının yüzü güldükçe,Kuşadası esnafıda misafirlerinin yüzünü güldürmekdir.

Bir çok su altı canlısına ev sahipliği yapan kayaliklarda forfos,laho,hüren gibi kaya balıkları ve değişik bir çok kaya balığı yaşamaktadır.Birbirinden değişik canlı türlerini yerinde görmek isteyen bir çok dalış meraklısıda Kuşadası’nda dalış yaparak bu güzelliklerin keyfine varır.

Tarihi kalesi

Denizin üzerindeki Güvercinadası’nda restoranlar ve denizi girebilicek birde küçük bir plaj yer almaktadir.Kaleyi gezdikten sonra aynı yoldan şehrin merkezine dönen ziyaretçiler kendini Kuşadası’nın diğer güzelliklerini yerine bırakırlar.

küçük ada

Kuşadası Limanı

Türkiye’nin ilk yat limanının kurulduğu Kuşadası bu anlamda Türkiye’de öncü oluştur.Marinasıyla yat turizmin önemli bir merkezi olmayı başarmıştır Kuşadası.Günümüzün populer terimi kruvaziyer turizmin yoğun olduğu bir ilçedir.Limanında her gün lüsks gemilerin görmek mümkündür.

Günübirlik Kuşadası misafirleri lüsk gemilerinden indikten sonra anadolu turizmin başlangıç noktasında 5000 yıllık bir  tarihleri kaldıkları kısa süre içinde gezebilmektedirler.Turistlik konaklama kapasitesi bakımında her türlü konaklama imkanına sahiptir Kuşadası.Her zevke göre otel,pansiyon,ve eğlence merkezi bulunmaktadir.

liman yeni

Yaz güneşinin sıcaklığının insanı denize doğru itiği anlarda biraz serinlemek ve rahatlamak isteyenler kapalı veya halk plajlarına gelerek kendini egenin maviliklerine bırakırlar ve ege denizinin mavilikleri onları tüm içtenliği ile kucaklar.

Birbirinden çeşitli hediyelik eşyaların satın alınabildiği dükkanlarla dolu Kuşadası’nın cıvıl cıvıl sokakları her zaman bu canlılığını korulmaktadır.Yöresel ve hertürlü yemekleri buluna bildiği restoranlarında Kuşadası misafirleri yemek yemeği keyfe dönüştürürler.

Kuşadası merkezinden biraz uzaklaşmak varklı birşeyler görmek isteyenler için sadece bir kaç km uzaklıkta bululan minatos antik kenti ilgi odağı olmaktadır.Minatos antik kenti ayakta selamlıyan sütünlarıla adeta 7.ci yüzyılla hoşgeldiniz der gibi ziyaretçisini karşılar.M.Ö 334’te Büyük İskender’in tüm anadolu’yu ele geçirmeden sonra Anadolu’da rumlar medeniyedi ile yerli Anadolu medeniyeti olarak yepyeni bir çağa yepyeni bir sanat ve kültür anlayışı olur ve bu çağ venelistik çağ olarak anılır.

Kuşadası çıvarında bululan tarihi yerler Efes,millet,prinere, bu devrin en önemli şehrileri yerli veya yabancı turistlerin başka ziyaret noktasıda İzmirin Selçuk ilçesinde bulunmasına ramen Kuşadası’na yakınlığı sebebi ile Meryam Ana evidir.

Doğası ve Tarihi Yerleri

Kuşadası’nın en renkli noktarında biride kısa bir yolculuk sonrası ulaşılan Dilek Yarım Adası Milli Parkı ve hemen başlangıçında yer alan Zeus Mağarası,burda yeşil içinde tertemiz bir hava ve okjisene yapılan yürüyüş sonrası Milli Parkı’n insana sunduğu doğa güzelliklerinin tadini çıkaran ziyaretçiler yeninelir ve yorğunluklarını atarlar.Yaz güneşinin kavurduğu zamanlarda bu mağarada buz gibi sularında serinlemek isteyenlere bir anternatif olmaktadir.

Bir önemli tarihi mekan Kuşadası iskelesi yakınında bulunan Sadrazam Öküz Mehmet Paşa Tarafından yaptırılan Kervansayıdır.Bu Saray deniz ticaretini geliştirmek için yapılmıştır.1966 yılında restore edilmiş ve bugünkü mimarisine kavuştu.

sadrazam öküz mehmet paşa

Kuşadası Havası

Nem oranının oldukça düşük olduğu bu bölgede yazları sıcaklık ortalamarı 30 derecedir.Bölge tipik bir akdeniz ilklimi etkisi altındadır yazları sıcak ve kuraktır.Yaz güneşinin en güzel yansıdığı Kuşadası’nda gün içinde yapılan faliyetleri arasında yorgunluk atmak isteyenler Kuşadası misafirleri kendilerini Kuşadası gölgelerine atarak kahve veya çaylarını yudumlayarak dinlenyor.Kendine özgün mimarisini olduğu evleri Kuşadası sokaklarında gezmek insana özlediği bu sakın şehir hayatını kısa sürede olsa yaşatır.

 

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin