Kuşadası Halk Plajı

0
Kuşadası Halk Plajı Kuşadası halk plajı engelliler plajı olarak da bilinir.Bunun nedeni engellilerin girebilmesi için de yapılan rampadır. Şehrin göbeğinde bulunan bu plaja yürüyerek de kolaylıkla ulaşım sağlanabileceği gibi hemen hemen her minibüsle de ulaşabilinmektedir. Plajın girişi tamamen ücretsizdir.

Özellikle yaz ayları oldukça kalabalık ve yoğundur.Öğlen ve öğleden sonraları plajda yer bulmakta zorlanılabileceği için genelde erken saatlerde gelinmelidir. Yaz aylarında turistlerin bahar aylarında yerli halkın uğrak alanıdır. El heykelinden başlayıp marinaya kadar uzanır. Öncelerde arıtma sorunu olduğu için pek fazla tercih edilmeyen bu plaj şimdilerde konumu ve yapısıyla yerli halkın ve turistlerin epeyce ilgisini çekmektedir. Çeşitli kafe, restoran,eğlence mekanları ve otellerin etrafını sardığı bu plaj kumluk ve sığ yapısıyla ailelerin çocuklarıyla sıkça tercih ettiği bir denizdir.

Kuşadası Halk Plajı Görsel

Sahil marinayla da bağlantılı olduğundan dolayı günü birlik veya saatlik turlar mevcuttur. Uygun fiyata düzenlenen bu turlar yakınlardaki koyları ve adaları tanıtıp eğlenceli vakit geçirilebilmesi için düşünülebilecek bir seçenektir. Geceleri gençlerin sadece oturmak ve vakit geçirmek için bile geldikleri hareketli bir alandır.

Plajda tuvalet,duş,soyunma kabini gibi insanların ihtiyaçlarını da kolayca karşılayabilecekleri konfor sağlanmıştır. Bu plajın en önemli özelliği aslında engelliler için elverişli bir plaj olmasıdır. Plaj için bu proje Mehmet Esat ALTUNGÜN zamanında tasarlanmış ve uygulanmıştır. Projenin ilk aşaması olarak sahil yolu ve kaldırımlar düzenlenerek plaja sekiz adet tekerlekli plaj sandalyesi getirtmiştir.

Şezlong olarakta kullanılabilen bu üç tekerlekli plaj sandalyeleri engelli vatandaşların denize ve plaja rahatça ulaşımını sağlamaktadır. Dönemin belediye başkanı Mehmet Esat ALTUNGÜN bu proje için”Göreve geldiğimiz andan itibaren yol ve kaldırım çalışmalarının yanında tüm uygulamalarımızda engellilerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Son olarak halk plajının bir bölümünü engelli hemşerilerimiz ve tatilciler için düzenledik ve onlara tahsis ettik.

Tekerlekli sandalyeleriyle plaja gelen engelli vatandaşlarımız tatilciler, belediye görevlilerinin yardımıyla 3 tekerleği bulunan plaj sandalyesine bindiriliyor. Engelli hemşerilerimiz veya tatilciler, aynı zamanda şezlong olarak da kullanılabilen tekerlekli plaj sandalyesi ile kumsalda rahatça gezinirken, denizin keyfini de çıkarıyor “açıklamasında bulunmuştur.

Kuşadası’nın merkezinde bulunan bu plaj turistleri çektiği için etrafındaki küçük esnafı ve dolayısıyla ekonomiye de olumlu yönde katkısı göz ardı edilemez. Yerli halkın pazar yürüyüşleri ilk tercih yeri olan bu sahil turistlerin de oldukça ilgisini çekerek Kuşadası’nın turistik önemini arttıran bir plajdır.

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin