Kuşadası Adının Nereden Geldiğini Biliyor Musunuz ?

0
Kuşadası adının nereden geldiğini biliyor musunuz 1

Kuşadası’nın boynuna asılmış iki kolye gibidir Güvercinada ve Yılancıburnu.

Allah’ın Ege Denizindeki süsleri minik minik adalar, yarımadalar, mavi renkli kayalıklardır. Kuşadası ile ilgili her fotoğrafta Güvercinada olmadığını bir düşünün. Sıradan bir sahil kasabasından farkı olur mu? Kuşadası’na anlam ve ruh katar Güvercinadası.

Kuşadası adının nereden geldiğini biliyor musunuz ?

Öküz Mehmet Paşa Osmanlı’da Donanma komutanıyken Ege Denizi bir korsan yatağı imiş. Osmanlı Donanması devamlı korsanların peşinde Ege’de dolaşırmış. Korsanlar donanmadan kaçarken Kuşadası merkez bölgesinde yani Scala Nova bölgesinde hemen karaya çıkar, buradan da Anadolu istikametinde kaçarlarmış. Öküz Mehmet Paşa her seferinde korsanları takip eder ve korsanlar karaya çıkarken top ateşi açarmış. Tam Güvercinada önüne gelindiğinde gemiden açılan top ateşi Güvercinada’daki kuşların havalanmasına neden olurmuş.

Bu yüzden Öküz Mehmet Paşa korsan takibinde donanmasına istikamet verirken, her seferinde “Kuşların bulunduğu adaya yanaşın, Kuşların bulunduğu ada istikametinde gidin” dermiş. Zamanla Osmanlı Donanması’nda bu bölgeye yanaşacak gemilere “Kuşların Adası” istikameti vermek adet olmuş.
Fotoğraf 1895 yılında Lotno tarafından çekilmiş. Kuşadası’nın bilinen en eski fotoğraflarından biri.

Kaynak : Kuyeta Kuşadası

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin