Fotoğraf Çektirmesini Hiç Sevmezmiş

0
Fotoğraf çektirmesini hiç sevmezmiş

Fotoğraf çektirmesini hiç sevmezmiş. Elde kalan tek fotoğrafı bu. İkioklu kahvehanelerinden birinde çekilmiş. Fotoğraf çekildikten sonra sinirlenmiş, “günaha girdiniz, beni de günaha soktunuz” diyerek kahvehaneden kaçmış. Fotoğraf 1943 yılına ait. Zaten bu fotoğrafı çektirdikten kısa bir süre sonra yine 1943 yılında vefat etmiş.

Şimdilerde kimsenin pek anlamını bilmediği “Keletir” yaparak geçimini sağlarmış. Neredeyse Kuşadası’ndaki keletirlerin tamamını O yapmış. Adı Hasan Keletirci. “Keletirci Hasan” lakabıyla maruf…
Herhalde Yunancadaki “kaleti” yani sepet sözcüğünden Türkçeye geçen bir sözcük Keletircilik. Keletirci Hasan dede 11 yaşında sigaraya başlamış. Tütüncülük de yaptığı için kendi tütününü kendi sarar, durmaksızın sigara tüttürürmüş. Zaten fotoğrafta da ağzında sigara ile görülmekte. 88 yıl yaşamış. Ataları 1824 yılında Maraş’tan Kuşadası’na gelen Kuşadası Mutasarrıfı Kalender Paşa’nın maiyetinde hizmetli imişler. Kalender Paşa Kuşadası’na geldiği yıl vefat edince iyice sahipsiz ve fakir kalmışlar. Geçinmek için bir Rumdan keletir yapımını öğrenmiş ve ömrü boyunca bu işi yapmış.
Bazen basit bir fotoğraf koskoca bir maziyi, koskoca bir yaşamı özetler. İkioklu semtinin eskiden halk arasındaki adının “Maraş Mahallesi” olması, Maraş’a ait “Bolama” yemeğinin Kuşadası’nın yöresel bir lezzeti haline gelmesi, eskiden Maraş’ta da yapılan toplu “Aşure” pişirme geleneğinin yıllarca Kuşadası’nda devam etmesinin başka bir izahı olabilir mi ?

Kaynak : Kuşadası Kuyeta Sedat Onar

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin