Dilek Yarımadası Kuşadası

0
Dilek Yarımadası Kuşadası

Her yıl yoğun çalışıyor ve hayallerimizin tatili için tasarruf etmeye çalışıyoruz. Güneş, berrak mavi denizler ve kumsallarla dolu egzotik bir yer canlandırıyoruz gözümüzde. Veya tarihi bir yerde o tarihin içinde kaybetmek istiyoruz kendimizi. İnsanların sıcak ve samimi olduğu ve misafirperverliğinin hayal ötesi olduğu bir yer geçiyor aklımızdan. Yerel mutfağın tadına doyamayacağımız bir yer olsun diyoruz ayrıca…

Dilek Yarımadası Kuşadası

Tarihi geçmişi, güneşi, mavi bayraklı kumlu plajları, konukseverliği ile muhteşem büyülü bir şehir…
Dilek Yarımadası Kuşadası Milli Parkı’nın biyolojik çeşitlilik, orman dokusu ve endemik bitkiler açısından zengin olduğunu,20 km uzunluğunda ve 6 km genişliğinde olduğunu biliyor muydunuz? Ya da toplam 27.675 hektar alana sahip olduğunu ve Yunanistan’ın Samos Adası’nı oradan görebildiğinizi ?
Peki ya morfolojik yapısında çok sayıda tepe, vadiler, kanyonlar ve koylar, çok sayıda kumlu, killi, eğimli ve yüksek plajları olduğunu, ortalama yüksekliği 650 metre ve en yüksek kısmının 1237 metre olduğunu ?
Thebai antik kenti, Ayayorgi Manastırı, tarihi Doğanbey köyü (Domatia) ve Karine, Hagios Antonios Manastırı ve Zeus Mağarasının bu muhteşem Milli Parkın sınırları içinde olduğunu biliyor muydunuz? Ve ya içerisinde Lagünler, tuz bataklıkları ve çamur yassılarını içeren sulak alanların var olduğunu ?

Zengin biyo çeşitlilik, nesli tükenmekte olan türlerin barınması ve endemik türler nedeniyle bu alanın uluslararası önem taşıdığını ve öyle ki Uluslararası Sulak Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa’nın Vahşi Yaşamı ve Yaşam Alanı Koruma Sözleşmesi (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında korunan bir alan olduğunu daha önce duymuş muydunuz hiç ?

Paylaş
Önceki İçerikZeus Mağarası
Sonraki İçerikGüvercinada Kalesi

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin