Belediye Hamamı

0

Kuşadası Belediye Hamamı

Gönül Hamamı olarak da bilinir. Belediye Hamam Cami atik mahallesi Yıldırım Caddesindeki Hacı İbrahim caminin kuzeyinde yer alır. Kadınlar ve erkeklerin kullanabildiği çiftli bir hamamdır. İki tarafa da ayrılan bölüm eşittir.Yapımları,inşaası,ısıtması aynıdır. Nispeten küçük bu hamam da iki taraf içinde ortada fıskiyeli bir havuz ve sıcak mermerler bulunmaktadır. İnşaasında moloz kullanılmıştır.

Yapı şu an orjinalliğinin bir kısmını korumaktadır. Soyunma bölümleri ve iki tarafın eşitliği günümüzde orijinalliğini korumamaktadır. Günümüzde Kadınlar bölümünün ısıtma taşları erkekler bölümünün bir kısmına dahil edilip genişletilmiştir. Basit bir mimarisi ve inşaası vardır. Dar bir kapıdan ve ardından küçük bir avludan geçerek hamama girilir. Yapı pek kullanılmadığından önemini kaybetmiş ve pek de iyi korunamamıştır. Orijinal havasından oldukça uzaklaşmıştır.

Yapının bir inşaa kitabesi bulunmamaktadır. Onarımından sonra yazılan onarım kitabesi pek iyi durumda olmamakla birlikte yapının girişinde korunmaktadır. Günümüz Türkçesi ile bu kitabede yazılanlar şu şekildedir;Sarızade İbrahim ağa genç bir belediye başkanı iken bu hamamın yeniden yapılmasını sağladı. Aferin bu gayretine. Belediye parayı eksiksiz harcadı ve hamam güzel oldu. Sene 1881. Kitabede bahsedilen onarımlar çoğunlukla soyunma bölümlerinde yapıldığından dolayı hamamı düzeltilme yoluna gidilmemiştir. Hamamın mimarisi incelendiğinde Türk Hamamları “ tipolojisinin “ Ortası kubbeli, enine sıcaklıklı, çifte halvetli “ hamamlar sınıfına girmektedir. Osmanlı da çok sık görülen hamam yapılarına uyduğu görülmektedir.

Bu hamam bilinçsiz onarım yüzünden orijinalliğini kaybetse de işlevini sürdürmektedir. Hamam Kuşadası merkeze fazlaca yakındır. Bütün şehir içi dolmuşları merkeze indiği için herhangi bir dolmuşla şehir içine inip kısa bir mesafe yürüyerek bu hamama ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla ulaşmak isterseniz merkezdeki bir otoparka arabanızı bırakıp yine kısa mesafe yürüyerek ulaşabilirsiniz

Paylaş
Önceki İçerikYılancı burnu
Sonraki İçerikKuşadası Oto Çekici

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin