Araya Hüzün Giren Yıllar

0
Araya Hüzün Giren Yıllar

1970…
Ada’da henüz televizyon yok.
Tek eğlence sinemalar ve çay bahçeleri…
39. İzmir Enternasyonel Fuarı afişleri Kuşadası sokaklarında. Şimdi Fuar’ın ne zaman açıldığını bile kimse bilmiyor.
Doğan Sineması’nda başrolünü Yılmaz Güney’in oynadığı “İmzam Kanla Yazılır” filmi var. Akıncı Sineması’nın panosu boş; kapalı mı, yoksa açılmadı mı belli değil.
Selçuk-İzmir hattına giden araçlara mecburi istikamet levhası var. Kahramanlar Caddesi’nden gelen araçlar Kale Kapısı’ndan sağa dönüp Sağlık Caddesi’nden Türkmen Köprüsü’ne, oradan da tarlaların arasından İzmir’e devam ediyor.
Ayakkabı boyacıları düzen içinde, hiza-istikamet eksiksiz. Boya sandıkları Antep işi olmalı. Bakır kısımları kavillenmiş, pırıl pırıl. Boyacılar üç kuruş ekmek parası peşinde. Kazanırlarsa ne ala, evlerine akşama ekmek götürecekler. Hepsinden önemlisi hepsi neşe içinde. Kazansalar da kazanmasalar da gam keder şu ölümlü dünyada onların hayatında olmaz.
AEG’nin Hamarat Modeli çamaşır makinesi yeni çıkmış. Duvarlarda çamaşır makinesi ve Lux sabunlarının reklamı var. Çarşı işi sabun bile Kuşadası’na yeni yeni giriyor. Evlerde kostik kesmesi zeytinyağı sabunları kullanılıyor. Sert zor köpüren cinsinden. Ayrıca ufak çocuklar yıkanırken leğenin içinde rahat durmayanların kafasına anneleri tarafından sabunla vurulduğunda acıtan cinsten.
Üç güzel kız çocuğu… Şimdi yaşları 50-55 arasında olmalı. Büyük ihtimalle torunları vardır.
Basit bir fotoğraf bile pek çok şey anlatır, ortak mazisi olan insanlara. Sanki bir anda o günler gözlerinizin önüne gelir, fotoğrafın içine dalıp bir daha çıkmamak istersiniz. Nafile… Mazi kimimizin kalbinde bir yara, kimimizin hatıralarında kanayan bir güldür…
Levent Görgün arşivi.
Levent Görgün’e teşekkür dileklerimizle.

Kaynak : Kuşadası Kuyeta Sedat Onar

Bir Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin